Karta EKUZ według nowych zasad

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument obowiązujący na terenie krajów Unii Europejskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jego posiadacze są uprawnieni do otrzymania podstawowej opieki medycznej bez potrzeby uiszczania opłaty. Dokładny zakres przysługujących świadczeń zdrowotnych zależy od tego, w którym znajdujemy się kraju. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad dotyczących EKUZ.

Co zmieniła decyzja NFZ?

Fundusz podjął decyzje o przedłużeniu okresu ważności karty EKUZ z 18 miesięcy na 3 lata. Karta ta jest dowodem, że posiadamy ubezpieczenie zdrowotne i mamy prawo korzystać z określonych świadczeń na całym terenie Unii Europejskiej na takich samych zasadach, co obywatele kraju, w którym przebywamy. NFZ zdecydował się na tę zmianę, aby ograniczyć częstotliwość składania wniosków. Jednocześnie nie zwiększyło się ryzyko nieuprawnionego używania kart EKUZ. Taki dokument mają prawo otrzymać między innymi rolnicy, osoby zatrudnione, funkcjonariusze SKW, SW, CBA, ABW, SOP, AW, funkcjonariusze służb mundurowych, osoby zatrudnione, sędziowie i prokuratorzy, senatorowie i posłowie oraz przedsiębiorcy.

Prawie połowa wszystkich kart EKUZ wydawanych w ciągu roku trafia do członków tych grup. Jeśli płacimy składkę zdrowotną do ZUS-u, to jesteśmy ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przysługuje nam wtedy karta EKUZ. Wystarczy, że złożymy odpowiedni wniosek. Jeśli chcesz wyrobić taką kartę, nadal zrobisz to w koszalińskim oddziale NFZ – https://ekuz.com.pl/ekuz-w-koszalinie/.

W jakich sytuacjach karta EKUZ nam nie wystarczy?

Jej posiadanie zapewni nam jedynie zwrot części kosztów poniesionych podczas leczenia za granicą. EKUZ nie pokrywa jednak żadnych świadczeń medycznych, jeśli udaliśmy się do obcego kraju na planowany zabieg lub operację. Posiadanie karty EKUZ nie oznacza jednak, że możemy otrzymać pomoc zdrowotną w dowolnej placówce medycznej. Jesteśmy zmuszeni udać się do miejsc, które zawarły właściwą umowę z lokalnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto pamiętać, że uzyskamy jedynie podstawową pomoc.

W przypadku dodatkowych zabiegów będziemy musieli sami za nie zapłacić, jeśli nie posiadamy odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Posiadaczom karty EKUZ nie przysługuje także transport medyczny do kraju. Wyjątkiem są sytuacje, w których leczenie w danym kraju będzie droższe niż sprowadzenie do z powrotem do Polski. Taką decyzję podejmuje prezes NFZ lub ewentualnie dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ. Nie mniej jednak, warto wyrobić kartę EKUZ dla siebie i rodziny – karta EKUZ dla dziecka przeczytaj na https://ekuz.com.pl/.

Artykuł sponsorowany 

Ognisko koronawirusa w szpitalu
16 nowych przypadków koronawirusa w Kołobrzegu. Ognisko zachorowań znajduje się na oddziale psychiatrycznym łącznie zakażonych jest 16 osób w tym 3 osoby z personelu medycznego, jedna...
16 nowych przypadków koronawirusa w powiecie
Otrzymaliśmy nowe informacje dotyczące epidemii koronawirusa w regionie. Wirus  SARS-CoV-2 błyskawicznie rozprzestrzenia się na terenie naszego powiatu. Według danych Wójewódzkiej Stacji...
Testy u 35 osób ze szpitala
W kołobrzeskim szpitalu zakończono pobieranie próbek do badań na obecność koronawirusa.  Wszystko w związku z kwarantanną wprowadzoną na oddziale psychiatrycznym spowodowaną...

Komentarze