Poznaj korzyści z montażu kontraktowego elektroniki dla Twojej firmy

Outsourcing i delegowanie zadań to konieczność we współczesnym biznesie. Kto chce wyprzedzać konkurencję, nie może działać sam, bo najczęściej nie da sobie rady. Jedną z odpowiedzi na takie wyzwania jest montaż kontraktowy elektroniki.

Trudno sobie wyobrazić małą lub średnią firmę wyspecjalizowaną w projektowaniu urządzeń lub podzespołów elektronicznych, która byłaby w stanie zakupić, utrzymywać i nieustannie modernizować linię produkcyjną. Musiałaby też zatrudniać przy niej grono odpowiednio wyszkolonych pracowników.

Kontraktowy montaż elektroniczny

Zupełnie inaczej wygląda to w firmie wyspecjalizowanej, dysponującej odpowiednim zapleczem technologicznym oraz kadrą – takiej jak Zamel.com. Oferując montaż kontraktowy, ma ona dość zleceń, by produkować praktycznie bez przerw, co pozwala utrzymać niezbędną do tego bazę. Może też dostosowywać linię produkcyjną do kolejnych zleceń, a także produkować niewielkie serie podzespołów lub urządzeń, np. służącą do testów i walidacji.

Rodzaje montażu kontraktowego

Powoli wychodzi już z użycia, ale wciąż jeszcze spotykany jest montaż THT (Trough-Hole Technology), polegający na przewlekaniu końcówek elementów elektronicznych przez dziurki w płytce drukowanej i lutowaniu ich do ścieżek. Takie czynności wykonywane są przeważnie w sposób manualny. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest montaż SMT (Surface-Mount Technology), w którym końcówki poszczególnych elementów łączone są z obwodem drukowanym za pomocą specjalnego kleju utwardzanego gorącym powietrzem. To także montaż jednostronny, wykonywany z reguły maszynowo. Wersja dwustronna to SMD (Surface Mount Device) – tu wszelkie tranzystory, rezystory, kondensatory itp. montowane są po obu stronach płytki przez maszynę. Najczęściej jest to produkcja układów scalonych, w tym także zminiaturyzowanych. Więcej na ten temat można znaleźć w tekście „Profesjonalny montaż SMT/SMD, czyli zbuduj swój produkt z Zamel”.

Usługi EMS to znacznie więcej niż produkcja

W Polsce działa już wiele firm oferujących montaż kontraktowy EMS, czyli Electronic Manufacturing Services. Aby sprostać konkurencji, najlepsze z nich są w stanie realizować zlecenia kompleksowo. Oznacza to wykonanie projektu, przygotowanie produkcji, zakup wszystkiego, co niezbędne, sam montaż kontraktowy, testy półproduktów i gotowych wyrobów, a nawet magazynowanie i wysyłkę do odbiorców.

 

Artykuł sponsorowany 

Na pomoc było za późno
W poniedziałkowe popołudnie służby ratunkowe wezwano na ulicę Wąską. Policję i straż pożarną wezwali bliscy mężczyzny, z którym od kilku dni nie było kontaktu. Straż próbowała...
Festiwal Kwiatów Jadalnych
Już po raz piąty w Ogrodach Hortulus Spectabilis będzie można poznać oryginalne smaki kwiatów jadalnych. Tegoroczna edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych  odbędzie się 11-12 lipca,...
Zabytek musi przejść remont - ekspertyza wykaże, ile będzie kosztował
Muzeum Oręża Polskiego planuje wyremontować zbudowaną w XV wieku kamienicę kupiecką przy ul. Emilii Gierczak. Zabytek jest jedną z siedzib muzeum i miejscem organizacji wystaw. Jako, że...

Komentarze