Ręczne nożyce przydatne nie tylko w warsztacie

Skuteczne i trwałe narzędzia przydają się nie tylko specjalistom. Także w domu warto mieć tego typu sprzęt, który – nawet jeśli rzadko – może się przydać do różnych prac. Jednym z przykładów są nożyce do cięcia blachy. Fakt, najczęściej używane są przez specjalistów, dekarzy i blacharzy, ale nie można wykluczyć, że nie będą potrzebne w domowych sytuacjach.

Duży wybór ręcznych nożyc

Najbardziej popularne są ręczne nożyce do blachy. To przydatne narzędzia w domu, a konieczne w zakładach specjalistów, którzy także zazwyczaj tego typu sprzętem się posługują. Wybór i gama możliwości są ogromne, jeśli idzie o ręczne nożyce do blachy. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na kierunek cięcia łuków. Nożyce prawe służą do wykonywania tych czynności, zaczynając od lewej i kierując się do prawej strony. W przypadku lewych nożyc jest odwrotnie.

Najbardziej popularne w zakładach rzemieślniczych są chyba nożyce uniwersalne. Proste prace różnego typu spokojnie można wykonać właśnie nimi. Oznacza to, że jeden rodzaj narzędzia będzie przydatny do wielu czynności. Niestety, bardziej skomplikowane prace blacharskie trzeba jednak wykonywać innymi nożycami. Takimi, które będą i bardziej precyzyjne, i łatwiej będzie nimi operować. Do tego służą nożyce kształtowe, którymi można wycinać mniejsze łuki lub bardziej wymagające kształty. Nie ma znaczenia doświadczenie i umiejętności dekarza – zawsze łatwiej będzie, jeśli do trudniejszych prac wykorzysta się specjalistyczne ręczne nożyce do blachy.

Wśród wielu modeli nożyc warto wymienić proste, czyli te, którymi tnie się po linii prostej, a także te, którymi łatwo będzie wykrawać łuki. Są również nożyce wycinakowe, dzięki którym można wyciąć otwory w arkuszu blachy, bądź nożyce do narożników – jak nazwa wskazuje, służą do krojenia w rogach pod odpowiednim kątem.

Ręczne nożyce nie muszą być trudne w użyciu

Narzędzia „napędzane” siłą rąk i dłoni wcale nie muszą być trudne w użyciu podczas pracy. W przypadku nożyc do cięcia blachy dużym ułatwieniem jest dźwignia, dzięki której można wycinać dużo twardsze lub grubsze arkusze i nie potrzeba do tego używać dużej siły. To spore udogodnienie, szczególnie podczas bardziej skomplikowanych prac.

W nożycach różne są także ostrza – gładkie oraz ząbkowane. Te pierwsze pozostawiają miejsce po cięciu czyste, czyli bez śladów. W drugim przypadku w arkuszu pozostają ślady ząbków, ale jest z pewnością solidny argument za ich używaniem. Dzięki postrzępionej powierzchni blacha nie wysuwa się spomiędzy szczęk ostrza, a więc łatwiej wykonywać pracę.

Wyróżnia się jeszcze nożyce przelotowe oraz nieprzelotowe. Te pierwsze podczas wycinania przesuwają się w głąb arkusza blachy. Za ich pomocą można więc wycinać całe arkusze. W przypadku narzędzi nieprzelotowych jest to niemożliwe ze względu na blokowanie szczęk po wykonaniu cięcia. Te nożyce będą więc przydatne przy wykrawaniu określonych kształtów.

Oczywiście istotne są nie tylko ostrza, ich kształt czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Ważne dla komfortu pracy są również rękojeści nożyc. Powinny dobrze układać się w dłoni i nie wypadać z niej, co ma przecież wpływ na jakość i wygodę pracy.

 

Na pomoc było za późno
W poniedziałkowe popołudnie służby ratunkowe wezwano na ulicę Wąską. Policję i straż pożarną wezwali bliscy mężczyzny, z którym od kilku dni nie było kontaktu. Straż próbowała...
Festiwal Kwiatów Jadalnych
Już po raz piąty w Ogrodach Hortulus Spectabilis będzie można poznać oryginalne smaki kwiatów jadalnych. Tegoroczna edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych  odbędzie się 11-12 lipca,...
Zabytek musi przejść remont - ekspertyza wykaże, ile będzie kosztował
Muzeum Oręża Polskiego planuje wyremontować zbudowaną w XV wieku kamienicę kupiecką przy ul. Emilii Gierczak. Zabytek jest jedną z siedzib muzeum i miejscem organizacji wystaw. Jako, że...

Komentarze