Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Bieganie stało się niemal narodowym sportem. Biegi dla początkujących, wytężony wysiłek podczas tzw. biegów katorżniczych czy miejskie maratony to dziś codzienność. Coraz więcej osób decyduje się na tą aktywność fizyczną, chcąc poprawić swoją kondycję i samopoczucie.

Warto pamiętać, iż bieganie jest sportem wymagającym. Musimy zadbać o należytą adaptację, aby nie przeciążyć organizmu i uchronić się przed różnego rodzaju kontuzjami. Istotne jest nie tylko przygotowanie ciała, rozgrzewka i odpowiednie zadbanie o stopniowe zwiększanie tempa biegu. Ważny jest również odpowiedni strój, a przede wszystkim obuwie, które gwarantuje nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. Jak zatem, krok po kroku, przygotować się do biegania?

Kondycja to podstawa
Choć celem biegania jest między innymi wyrobienie odpowiedniej tężyzny fizycznej, to nie powinniśmy bagatelizować stanu naszego organizmu w chwili rozpoczynania treningów. Jeśli przez dłuższy czas nie uprawialiśmy żadnego sportu, mamy kilka nadmiarowych kilogramów i czujemy się ospali, warto rozruszać organizm, delikatną aktywnością.

Bardzo dobrą metodą jest ćwiczenie „krok za krokiem”. Powinniśmy ustalić sobie minimalny dzienny wysiłek, rozpoczynając od spacerów, które z czasem przerodzą się w trucht, a na końcu w bieg. W rozruszaniu organizmu nieoceniona jest bieżnia, którą w warunkach domowych możemy wykorzystywać niezależnie od pogody. W jej zakupie pomoże szybka gotówka, a dzięki regularnym ćwiczeniom zdobędziemy siłę i formę do bardziej zaawansowanej aktywności biegowej.

Garderoba biegacza
Jak wspomnieliśmy, kondycja jest jednym z elementów schematu przygotowującego do biegania. Warto zadbać o odpowiedni strój, który ułatwi nam uprawianie sportu oraz zminimalizuje ryzyko kontuzji. Podstawą są dobrej jakości buty, amortyzujące stawiane kroki. Szeroki wybór obuwia dla biegaczy – amatorów oferują sklepy sportowe, gdzie korzystając z możliwości, jakie daje szybka gotówka, możemy wyposażyć się w wygodne buty.

Nie należy także zapominać o koszulce i spodenkach. Dzięki odpowiedniej jakości tkaninom zapewnimy odpowiednią wentylację podczas uprawiania sportu, a w razie niepogody uchronimy się przed chłodem, wiatrem czy deszczem. Te części garderoby są zwykle niedoceniane, jednakże warto je mieć, aby czuć się komfortowo.

Profesjonalny trening
Kolejnym etapem w karierze każdego biegacza – amatora, są profesjonalne treningi. Wspomniana metoda „krok za krokiem” powinna polepszyć możliwości kondycyjne naszego organizmu, aby łatwiej było zwiększać długość ćwiczeń i ich tempo. Dla osób nieco bardziej zaawansowanych dobrym pomysłem jest start w różnego rodzaju biegach.

To imprezy, które motywują do wytężonej pracy i podnoszenia swoich możliwości. Warto zapisać się do grup biegowych lub – korzystając z opcji szybka gotówka – wynająć prywatnego trenera, który profesjonalnie pokieruje naszymi przygotowaniami do pierwszych zawodów. Można zdecydować się na początek na krótkie dystanse i niezbyt obciążające, aby spróbować swoich sił w prawdziwych maratonach.

Bieganie jest bardzo dobrym sposobem na poprawę kondycji organizmu, a co za tym idzie, naszego stanu zdrowia. Pomaga także zrzucić zbędne kilogramy, wpisując się idealnie w panującą od kilku lat modę fit. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wyposażeniu, w ciągu kilku tygodni, możemy znacznie poprawić wydolność organizmu, trenując regularnie i bezpiecznie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze