Dzień Dziecka u Świętego Mikołaja

500 uczestników zgromadziła wyjątkowa impreza zorganizowana z okazji Dnia Dziecka. Od 20 lat właśnie tego dnia osoby dotknięte chorobą nowotworową świętują wraz z tymi, od których uzyskali wielką pomoc. Wśród nich nie brakuje też kołobrzeżan.

Szczeciński Oddział Świętego Mikołaja zrzeszający dwie kliniki – Klinikę Pediatrii i Onkologii Dziecięcej oraz Klinikę Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej SPSK nr 1 w Szczecinie – jest ośrodkiem referencyjnym dla województwa zachodniopomorskiego, specjalizującym się w leczeniu nowotworów, w tym nowotworów układu krwiotwórczego, zaburzeń odporności, schorzeń przewodu pokarmowego u dzieci i innych. Na terenie oddziału Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe rokrocznie organizuje wiele imprez, w tym jedną z tych najważniejszych – Dzień Dziecka.

Ponad 500 uczestników zgromadziły tegoroczne obchody Dnia Dziecka zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe, działające przy Oddziale Świętego Mikołaja w Szczecinie, przy współudziale pracowników obu klinik – lekarzy, pielęgniarek, pań salowych oraz nauczycieli z Zespołu Szkół Szpitalnych przy SPSK nr 1 w Szczecinie.

Przygotowania rozpoczęto już w styczniu – specjalny zespół zbierał się raz w miesiącu, żeby przez całe półrocze ustalić i dopracować wszystkie szczegóły tego wyjątkowego, odbywającego się już od dwudziestu lat, wydarzenia. Przy okazji okrągłego jubileuszu zorganizowano również wzruszającą wystawę fotografii, uwieczniającą zarówno te ważniejsze momenty z życia Kliniki, jak i dzień powszedni na szpitalnych oddziałach.

Impreza z roku na rok się rozrasta, a od ośmiu lat jest to również Zlot Absolwentów – osób wyleczonych z choroby nowotworowej – organizatorzy podkreślają, jak ważna jest obecność takich osób, często to nie są już dzieci, lecz dorośli ludzie – są przykładem, że warto walczyć o swoje zdrowie i życie, że można wygrać z chorobą.

Przewodnicząca Stowarzyszenia (Szczecinianka Roku w ubiegłych latach, laureatka Brzdąca 2019), Marzenna Górska, mówi – Niezwykle ważnym aspektem jest to, że dzieci w dniu swojego święta otoczone są swoją całą rodziną – przyjeżdżają rodzice, rodzeństwo, często też dziadkowie. Spotykają się na gruncie szpitalnym nie tylko na leczenie, ale i na wspólną zabawę. Czynny udział biorą też lekarze, pielęgniarki i inne osoby na co dzień związane z małymi pacjentami, choć w nieco innej rzeczywistości. W sobotę 1 czerwca mogli oni zapomnieć choć na chwilę o trudach leczenia i bawić się z wyjątkowymi gośćmi. W tym roku byli to strażacy, strażnicy graniczni, policjanci, w tym także policja konna, antyterroryści,  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych War Horse, superbohaterowie z Fundacji Liga Superbohaterów, przyjechały także ogromne traktory z Pyrzyc. Można było również posiedzieć w więźniarce lub wojskowym pojeździe opancerzonym, pojeździć radiowozem lub motorem albo zajrzeć w każdy zakamarek wozu strażackiego. Oczywiście było też malowanie twarzy, balonowe zwierzątka, zumba, fotobudka i prezenty, prezenty, całe mnóstwo prezentów. Były też przepyszne lody z Cafe Castellari, wata cukrowa i popcorn oraz stoisko grillowe. Dzieci zabawiali również aktorzy z Teatru Lalek „Pleciuga”, niestrudzeni w kolejnych konkursach i zagadkach, pomysłom nie było końca. Nie zabrakło też najprawdziwszego Świętego Mikołaja – choć to nie grudzień, jednak patronat zobowiązuje!

A to wszystko po to, by na twarzach małych pacjentów zagościł uśmiech i radość, aby w tym dniu zapomnieli o częstych pobytach w szpitalu, nieprzyjemnych i bolesnych zabiegach czy długiej terapii. Dzieci, które z powodu leczenia nie mogły opuścić swoich sal, w niecodzienny sposób odwiedzili superbohaterowie w towarzystwie strażaków – podając im prezenty przez okno, wprost z podnośnika wozu strażackiego, który następnie uniósł się w górę na wysokość około 40 metrów! Wszyscy chętni uczestnicy zabawy zostali pod koniec zaproszeni do pamiątkowej fotografii.

Stowarzyszenie bardzo aktywnie zaangażowane jest w życie kliniki i jej małych pacjentów, nie tylko w Dzień Dziecka – w ciągu całego roku jest szereg okazji, kiedy można choć na chwilę sprawić, by dzieci nie myślały o chorobie. Na Oddziale Świętego Mikołaja leczone są przede wszystkim dzieci z województwa zachodniopomorskiego – w tegorocznym festynie brali udział „absolwenci” również z powiatu kołobrzeskiego.

Zbliżają się wakacje a wyjazdy wakacyjne dla dzieci to również domena Stowarzyszenia – można wesprzeć to i inne jego działania poprzez wpłaty na konto: PEKAO S.A. II O/Szczecin, nr konta: 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269. Dla wpłacających z zagranicy: IBAN: PL25 1240 3927 1111 0000 4100 0269, SWIFT/BIC: PKOPPLPW. Wszelkie informacje można znaleźć również na stronie internetowej: stowarzyszenierodziców.pl.

Fot. Marcin Michoń
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
 

Galeria

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze