Jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Planując wakacyjny wyjazd, powinniśmy pamiętać nie tylko o rezerwacji hotelu i biletów, ale również o dobrej polisie. To konieczne, jeśli podczas urlopu chcemy spać spokojnie – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co się stanie. Kradzieże bagażu, wypadki, nagłe choroby itp. – wbrew pozorom to wcale nie zdarza się rzadko, a finansowe konsekwencje tych przykrych niespodzianek mogą okazać się dla nas bardzo dotkliwe.

Wybór polisy turystycznej jest podyktowany indywidualnymi przesłankami. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy w wersji podstawowej i rozszerzonej. To, którąkupimy, jest uzależnione m.in. od kierunku i celu wyjazdu, ale brane są pod uwagę również i inne czynniki. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem precyzyjnie określić, czego konkretnie oczekujemy od ubezpieczenia i w jakim zakresie ma nas ono chronić. Polisa dla mieszkańca Kołobrzegu wybierającego się do Egiptu nurkować będzie inna, niż dla jego sąsiada, który razem z rodziną jedzie na wczasy do Chorwacji.

Sprawdź, co powinna zawierać dobra polisa
Porównując dobre ubezpieczenia turystyczne na wakacyjnapolisa.pl, łatwo dostrzec, iż różnią się one m.in. cenami. To, ile zapłacimy za polisę, zdeterminowane jest przede wszystkim zakresem ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokością sum gwarantowanych poszczególnych ubezpieczeń. Choć każdy z nas ma inne wymogi w tym zakresie, optymalna polisa powinna standardowo zawierać ubezpieczenia: pomocy medycznej (koszty leczenia, transport medyczny, koszt leków), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), OC w życiu prywatnym (służy likwidacji szkód wyrządzonych przez nas osobom trzecim) i bagażu. 
Polisę można rozszerzyć o ubezpieczenie m.in. sprzętu sportowego lub elektronicznego, chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, OC sportowe,ciąży bądź o ubezpieczenie mieszkania/domu na czas wyjazdu etc. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają też na dodanie tzw. klauzuli alkoholowej obejmującej ochroną zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu (dotyczy ona kosztów leczenia i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Sumy gwarantowane – nie mogą być niskie
Optymalna polisa warta jest swojej ceny. Koniecznie zatem trzeba zwrócić uwagę na wysokość sum gwarantowanych ubezpieczeń wchodzących w jej skład. Obowiązuje tu zasada: im są wyższe, tym lepiej. Dla przykładu suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić minimum 30 tys. euro (jeśli urlop spędzamy w Europie) lub 40 tys. euro (gdy wyjeżdżamy do krajów pozaeuropejskich). Skutkiem zbyt niskich sum gwarantowanych jest ponoszenie części wydatków z własnej kieszeni, gdyż polisa nie pokrywa ich w całość.

Czy EKUZ nie wystarczy?
Nie – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to zdecydowanie za mało. Wynikający z niej zakres ochrony ubezpieczeniowej jest pod wieloma względami mocno ograniczony. EKUZ obowiązuje w państwach UE oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii (np. w Tajlandii czy Egipcie do niczego się nie przyda). Zapewnia dostęp do opieki medycznej w podstawowym zakresie w publicznych placówkach służby zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w tym artykule: https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/.

Bez polisy ani rusz
Na ochronie ubezpieczeniowej nie opłaca się oszczędzać. Za jeden dzień zapłacimy od kilku złotych wzwyż, a zatem nie są to duże wydatki. Obowiązkowo przeczytajmy Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i kupmy taką polisę, która odpowiada naszym kryteriom. Nie ma znaczenia, czy w rachubę wchodzi wyjazd krajowy, czy zagraniczny, na tydzień lub tylko na weekend – ubezpieczenie potrzebne jest zawsze.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
 

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze