Sprawdź, czy nie masz astmy

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, a także turyści wypoczywający nad Bałtykiem będą mogli sprawdzić, czy nie chorują na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
Już 18 września na plac przy molo w Kołobrzegu przyjedzie spirobus, czyli mobilne centrum diagnostyczne, w którym można będzie wykonać bezpłatną spirometrię. Badania przesiewowe to część akcji ekologicznej czysta przestrzeń – wspólna sprawa, którą w Kołobrzegu organizuje firma Kärcher.


DO MIASTA PRZYJEDZIE SPIROBUS
Wczesne rozpoznanie astmy lub POChP pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i kontrolę choroby. Niestety, nie zawsze trafiamy w porę do lekarza, często ignorując pierwsze objawy, takie jak: duszności, kaszel czy ucisk w klatce piersiowej. Teraz jednak pojawia się okazja, aby sprawdzić kondycję swojego układu oddechowego. Już w najbliższy wtorek na kołobrzeski plac przy molo przyjedzie spirobus, czyli nowoczesne mobilne centrum diagnostyczne, w którym technicy medyczni wykonywać będą bezpłatną spirometrię.

– To proste i bezbolesne badanie, niewymagające skierowania, zajmujące raptem 10 minut, które pozwala na sprawdzenie czynności płuc. Badanie warto wykonać – przekonują organizatorzy. W Polsce liczba zachorowań na przewlekłe schorzenia dolnych dróg oddechowych rośnie w zastraszającym tempie. Według badań, na astmę choruje już 4 miliony Polaków, to jest blisko 11 proc. społeczeństwa. Rzadziej diagnozowane POChP dotyka natomiast już prawie 2 milionów osób.

Powód? Zmiany środowiskowe, zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza i pojawiające się w nim pyły oraz toksyny sprawiają, że częściej zapadamy na choroby układu oddechowego. Szczególnie groźny dla oskrzeli, płuc, ale także dla układu krążenia jest drażniący smog, coraz powszechniej obserwowany w polskich miastach, zwłaszcza jesienią i zimą.

Nie bez wpływu na układ oddechowy jest także tzw. wtórna emisja pyłów PM10 i PM2,5. Są to wszelkiego typu drobiny powstałe np. ze ścierania się opon samochodowych czy kruszejących odpadów budowlanych, które każdego dnia osiadają na deptakach, chodnikach i jezdniach. Wzniecone wiatrem trafiają one natomiast do naszego układu oddechowego, drażniąc go. Z badań spirometrycznych, jakie umożliwi firma Kärcher, będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec i turysta. Niewymagane jest skierowanie od lekarza, ani wcześniejsze umówienie się. Decyduje kolejność przyjścia. Spirometria jest bezpłatna. Nie ma także potrzeby specjalnego przygotowania się do badania. Wystarczy jedynie zabrać ze sobą dowód tożsamości. Badania wykonywane będą od godz. 8.00 do 16.00 – zapowiadają organizatorzy.

– Badanie jest okazją, żeby upewnić się, czy wszystko z naszym układem oddechowym jest w porządku. Mając wynik możemy pójść do lekarza i go skonsultować. Nawet, jeśli nie mamy niepokojących objawów, zbadajmy się, tak dla pewności. Większość osób chorych na astmę czy POChP nie jest dziś świadoma swojej choroby. Wczesna diagnoza może nas więc uchronić od przykrych konsekwencji – zachęca Magdalena Kwoka, specjalista ds. mediów, badań i analizy rynku firmy Kärcher. Do uczestnictwa w badaniach organizatorzy zachęcają przede wszystkim osoby z tzw. grupy ryzyka, tj. palaczy, alergików, osoby w podeszłym wieku, osoby z nadwagą, a także chorujące na atopowe zapalenie skóry.


POKAŻĄ DZIECIOM SMOG, A DOROSŁYM, JAK SIĘ PRZED NIM UCHRONIĆ
Ale badania w spirobusie to nie jedyne, co przygotowali organizatorzy akcji „czysta przestrzeń-wspólna sprawa”. Przez cały dzień w specjalnej strefie przy kołobrzeskim molo prowadzone będą warsztaty ekologiczne dla dzieci, łączące naukę z zabawą. Najmłodsi będą mogli pod okiem naukowców wykonać eko-eksperymenty i dowiedzieć się, np. skąd się bierze smog, jak wyglądają zanieczyszczenia oraz z czego składa się powietrze, którym oddychamy.

– Warsztaty są otwarte dla każdego dziecka, a także dla szkół podstawowych i przedszkoli, które mogą do nas wpaść całymi grupami. Podczas warsztatów będziemy się bawić, eksperymentować i wykonywać doświadczenia. W sumie przygotowaliśmy aż 10 interaktywnych edu-zabaw, dzięki którym dziecko będzie mogło zrozumieć przyczyny powstawania zanieczyszczeń oraz ich wpływ na zdrowie – mówi Magdalena Kwoka.

Organizatorzy przygotowali także coś dla dorosłych. W strefie kinowej będzie można zobaczyć, w jaki sposób dzięki technologii Kärcher są usuwane zabrudzenia w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności. Rozdawane będą także maseczki antysmogowe oraz specjalny poradnik dla mieszkańców, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. jak być eko, jak przygotować mieszkanie dla alergika i jak reagować, kiedy pojawia się smog.


WYSPRZĄTAJĄ KOŁOBRZEG
W zrozumieniu tego ma pomóc także prowadzona równolegle wielka akcja sprzątania deptaka przy ul. Mickiewicza. W czasie, kiedy odbywać będą się badania spirometryczne oraz warsztaty, na mierzący ponad 200 metrów deptak prowadzący do molo wyjedzie 7 nowoczesnych urządzeń komunalnych Kärcher. Maszyny przez blisko 10 godzin usuwać będą m.in. plamy z jedzenia, zeschnięte gumy, ale także drażniące oskrzela pyły. W akcji uczestniczyć będą m.in. najnowocześniejsze zamiatarki z głowicą szorującą, mobilny odkurzacz, a także specjalne urządzenie, które rozpuszcza i zasysa zeschnięte gumy do żucia.

–​ Mieszkańcy, ale także turyści będą mogli zobaczyć, w jaki sposób dziś można usuwać z przestrzeni miejskiej zabrudzenia i groźne pyły. Będą mogli także na własne oczy przekonać się, skąd się takie zabrudzenia biorą oraz jak trudno jest je usunąć. Jesteśmy przekonani, że taka nietypowa lekcja da wielu osobom do myślenia i sprawi, że staniemy się bardziej odpowiedzialni spacerując, bawiąc się czy wypoczywając w takich miejscach – dadaje Magdalena Kwoka


„Czysta przestrzeń - wspólna sprawa” to niecodzienna akcja edukacyjna, której pomysłodawcą jest firma Kärcher, obecna w Polsce od 25 lat.
Projekt odwiedza 3 polskie miasta: Kołobrzeg, Warszawę oraz Kraków. W ramach akcji, w każdym z tych 3 miast organizowane są bezpłatne badania spirometryczne, warsztaty, akcja edukacyjna dla mieszkańców oraz wielkie sprzątanie wybranego fragmentu miasta położonego nad morzem lub rzeką.  Łącznie w trakcie akcji wysprzątanych zostanie ponad 5 kilometrów różnych deptaków i bulwarów. (
źródło: Kärcher. Więcej informacji: przestrzenwspolna.pl)
 
 
Na pomoc było za późno
W poniedziałkowe popołudnie służby ratunkowe wezwano na ulicę Wąską. Policję i straż pożarną wezwali bliscy mężczyzny, z którym od kilku dni nie było kontaktu. Straż próbowała...
Festiwal Kwiatów Jadalnych
Już po raz piąty w Ogrodach Hortulus Spectabilis będzie można poznać oryginalne smaki kwiatów jadalnych. Tegoroczna edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych  odbędzie się 11-12 lipca,...
Zabytek musi przejść remont - ekspertyza wykaże, ile będzie kosztował
Muzeum Oręża Polskiego planuje wyremontować zbudowaną w XV wieku kamienicę kupiecką przy ul. Emilii Gierczak. Zabytek jest jedną z siedzib muzeum i miejscem organizacji wystaw. Jako, że...

Komentarze

Kazia 2018-09-17 13:22:58
Nadszedł czas na dobre zmiany całą obsadę do wymiany póki papierów pełne szafy znajdą się gospodarcze paragrafy tu nie ma czasu na kontynuację to czas prawdę a nie na monopolową rację mieszkańcy chcą jawności i transparentności o wydatkach i przestępczej działalności czas rozliczeń bo prawo każdego dopadnie biednego i bogatego ukarze przykładnie i w tym nie ma nic złego gdy złotówka podatnika czy jest dobrze wydana czy gdzieś znika my nie chcemy żadnej ugody za zmarnowany czas za życia niewygody Chcemy wiedzieć czy na miasto masz wizję które portem z nazwy i kanałów mieliznę Bo tu pracy jest nie lada taka tu była barbarzyńców biesiada.