„Społecznik” – wyzwalanie społecznej energii

Kiedy w maju tego roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ogłaszał nabór wniosków do I edycji Programu Społecznik, trudno było przewidzieć, z jakim odzewem się spotka. Ogłoszony jako pilotażowy program umożliwiający pozyskanie mikrograntów na działania służące lokalnym społecznościom przerósł oczekiwania twórców.

Zgłoszono 1160 wniosków o dofinansowanie, 512 inicjatyw otrzymało dotacje. Podsumowując efekty pierwszego „Społecznika” Zarząd Województwa zyskał pewność, że program musi być kontynuowany w przyszłości. 

Za każdą z inicjatyw stojących za każdym z wniosków stoi kilka – kilkanaście osób. To ludzie z sąsiedztwa, z organizacji pozarządowych albo pracownicy instytucji, z którymi na co dzień mamy do czynienia: szkół, bibliotek, urzędów… Ludzie, których dobrze znamy, choć nie czytamy o nich w gazetach czy portalach plotkarskich. To osoby, które chcą być użyteczne zmieniając swoje otoczenie - nie przy pomocy spektakularnych wydarzeń, ale metodą małych kroków. Plac zabaw, wiejskie boisko, warsztaty rękodzieła, piknik osiedlowy, wyposażenie świetlicy  – to nie są przecież wielkie dzieła. Z pozoru.


 - Z małych rzeczy składa się tak naprawdę nasze życie, małe rzeczy nadają mu smak. Pozwalają spotykać się z ludźmi, wychodzić z czterech ścian, pokonywać problemy. Małymi krokami do poczucia, że nie jestem sam, w razie czego – mogę liczyć na pomoc i sam chętnie pomogę. To się nazywa społeczeństwo obywatelskie.  Wspólnota, nieobojętna na rzeczywistość, solidarna, aktywna i wolna – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Z budżetu województwa przeznaczono na program 1,5 mln zł. Każdy z projektów mógł otrzymać maksymalnie 3 tys zł. Całe województwo podzielono na 5 subregionów, w których oceny wniosków dokonywały odrębne komisje. 
Efekty programu, a przede wszystkim zachodniopomorscy społecznicy zasługują na najwyższe uznanie. Zarząd Województwa postanowił więc dodatkowo podziękować za ich aktywność podczas uroczystej gali w dniu 11 grudnia br., a także wyłonić „najlepszych z najlepszych” – czyli tych, którzy swoim przedsięwzięciem najwierniej wpisali się w ideę „Społecznika”.
W subregionie obejmującym teren powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego, wałeckiego do tytułu „Najlepszy Społecznik Pomorza Zachodniego” nominowani zostali:
- Stowarzyszenie ToTu – Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku za projekty „Ulica jak malowana” i „Na tropach ryglowego dziedzictwa kulturowego w Gminie Czaplinek  - edukacyjna i plenerowa wystawa fotograficzna”
- Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska Meander za projekt   „Odkrywamy przeszłość. Powiat drawski w pierwszych latach powojennych”                
- Kołobrzeskie Stowarzyszenie Płetwonurków z Niepełnosprawnością Aquarium  za projekt „Nauka snorkelingu i nurkowania dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością w systemie HSA Handicapped Scuba Association International - Międzynarodowe Stowarzyszenie Płetwonurków z Niepełnosprawnością”                   
- Stowarzyszenie na Rzecz Domacyńskiego Ośrodka Spotkań za projekty „Duchy przeszłości” i „Płonie ognisko”
- LOT Czaplinek za projekt „Wymarzony plac zabaw”                        


Każdy dofinansowany projekt przekładał się na wzrost aktywności obywatelskiej, pozwalał mieszkańcom czuć realny wpływ na rozwiązywanie konkretnych problemów, dawał im możliwość zaangażowania się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Kolejne edycje „Społecznika” przed nami. Już dziś cieszymy się na nowe pomysły.  

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze