Dzień Kundelka już dziś!

Mały, duży, kudłaty, o krótkiej sierści, czarny, brązowy czy w łaty? 25 października każdy pies obchodzi swoje święto. Dzień Kundelka zbiega się z kolejną ważną datą, Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt. W ten szczególny dzień pamiętajmy o stęsknionych czworonogach czekających na nowego właściciela. To dobra okazja, aby zastanowić nie tylko nad tym jak traktujemy psa, a w szerszym kontekście – wszystkie zwierzęta.

Miesiąc dobroci dla zwierząt

W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka. I choć nie wytrzymało próby czasu, pozostał po nim Dzień Kundelka. To nieformalne święto wszystkich nierasowych zwierząt. Rokrocznie, na terenie całego kraju odbywają się obchody i wystawy kundelków. Warto przypomnieć, że październik otwiera Światowy Dzień Zwierząt. Jako że w tym miesiącu odbywa się największa liczba świąt proekologicznych i prozwierzęcych, ustanowiono go Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.

Szlachetny jak … kundelek

Nazywane inaczej mieszańcami, bo nie należą do jednej konkretnej rasy, są wynikiem skrzyżowania psów nieokreślonego pochodzenia. Kundelki stanowią większość wszystkich czworonogów na świecie. Jak ich więc nie kochać? Z okazji tego święta schroniska organizują dni otwarte, podczas których przekazują wiedzę na temat czworonogów, opowiadają o mądrej adopcji, organizują interesujące wykłady i wystawy. W całej Polsce nie brakuje miejsc, do których można zajrzeć i wesprzeć drobną pomocą w postaci datków pieniężnych lub materialnych. Ze statystyk wynika, że na terenie naszego kraju jest około 70 tysięcy bezdomnych psów. Dzięki prężnym działaniom fundacji, schronisk i organizacji część z nich ma szansę na znalezienie nowych domów.

Ustawa o Ochronie Zwierząt

Już w pierwszym artykule ustawy wyjaśniono, że zwierzę to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, której człowiek jest winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zawarto również zapis o tym, że organy administracji publicznej mają obowiązek podejmować działania na rzecz ochrony zwierząt i współdziałać z instytucjami i organizacjami. Treść aktu była wiele razy nowelizowana. Ostatnia aktualizacja pochodzi z 1 stycznia 2012 roku i wprowadza zakaz handlu zwierzętami domowymi na giełdach i targowiskach. Maksymalna kara za zabicie lub znęcanie się wynosi 2 lata pozbawienia wolności, a w szczególnych wypadkach 3 lata. Tak mówi prawo. A przecież docierają do nas informacje, że rokrocznie tylko w celach spożywczych zabijanych jest na świecie ok. 50 miliardów zwierząt.

Na spacerze i w mieście

Jako właściciele powinniśmy zadbać o to, aby nasze czworonogi nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia. Zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie mają kontakt z innymi ludźmi. Jednym z ważniejszych obowiązków jest również sprzątanie po pupilach. W ustawie zaznaczono, że każda osoba wprowadzająca zwierzę na spacer jest zobligowana, aby chronić tereny użytkowane wspólnie przed zanieczyszczeniami. Za nieprzestrzeganie tego prawa grozi mandat w wysokości 500 złotych. Warto mieć na uwadze, że zwierzę nie tylko jest pod naszą opieką, ale również ma prawo oczekiwać właściwego obchodzenia się z nim. Gdyby nasi czworonożni przyjaciele umieli mówić, z pewnością zapytaliby nas czy odpowiednio często wyprowadzamy je na spacer? Czy dbamy o pełną miskę, świeżą wodę i pilnujemy szczepień? Zapewniamy miejsce do odpoczynku?  Decydując się na posiadanie zwierzęcia, bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność. Pamiętajmy, że sposób w jaki je traktujemy, jest odzwierciedleniem naszej kultury. To, jak się do nich odnosimy najwięcej mówi o tym, jacy jesteśmy jako ludzie.

Ekspert: Aurelia Suszek, Category Manager w AQUAEL Janusz Jankiewicz Sp. z o.o.

 

INFORMACJE O FIRMIE:
Od przeszło 30 lat AQUAEL produkuje wszystko co jest potrzebne do założenia i pielęgnacji akwarium słodkowodnego oraz stawu ogrodowego. W ofercie firmy znajduje się również wiele produktów skierowanych do miłośników akwarystyki morskiej i oferta ta jest systematycznie poszerzana.
Produkty AQUAEL są dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym w Polsce. Firma prowadzi bezpośrednią dystrybucję do hurtowni jak również współpracuje ze sklepami na terenie całego kraju. Poza Polską produkty AQUAEL są dostępne w ponad 100 krajach świata na sześciu różnych kontynentach. Produkty marki AQUAEL zdobywają prestiżowe nagrody na całym świecie.
AQUAEL jest właścicielem marek COMFY i PET INN. Są to doskonałej jakości akcesoria dedykowane dla psów i kotów, oraz królików, gryzoni i ptaków.

Galeria

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze