Październik miesiącem zwierząt!

Zwierzę to żywa i czująca istota. Pamiętajmy o tym nie tylko od święta. Jeśli jeszcze nie udzieliliśmy swojego wsparcia, zbliża się ku temu okazja. Jak co roku, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To dobry moment, aby zastanowić się w jaki sposób na gruncie lokalnym możemy pomóc poszkodowanym przez los zwierzakom.

Idea

Światowy Dzień Zwierząt zorganizowano w Polsce po raz pierwszy w 1993 roku, a jego początki na świecie sięgają 1931 roku. Wybór daty kalendarzowej nie jest przypadkowy. Właśnie 4 października Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt. Był wyjątkowym miłośnikiem ekologii i przyrody, a swoich ulubieńców nazywał „braćmi mniejszymi”. W kronikach możemy przeczytać o nieprawdopodobnych historiach, świadczących o jego przyjaznych relacjach z nimi. Obchodzone święto rozpoczyna również Światowy Tydzień Zwierząt, trwający od 4 do 11 października. W tym czasie organizacje nie tylko szczególnie zachęcają do adopcji zwierząt, ale przede wszystkim uświadamiają ludziom jaki los może czekać bezdomne zwierzęta. Piętnują znęcanie się, niehumanitarne zachowanie podczas transportu, nielegalne szkolenie do walk ulicznych i bezmyślne zabijanie. Jednym z głównych celów jest propagowanie postaw pełnych szacunków wobec innych istot.

Nie tylko dla sympatyków

Próba pobicia rekordu w liczbie psów podających łapę, pokazy treningów pozytywnych, porady behawiorystów, stomatologiczne czy weterynaryjne… To tylko niektóre atrakcje, czekające na właścicieli we wszystkich większych miastach Polski w pierwszym tygodniu października. Dla zainteresowanych przygotowano konkursy, pokazy, warsztaty i spotkania ze znanymi osobami. Wszystko po to, by przeciwdziałać obojętności. Udowodnić, że zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Nie tylko psy i koty z którymi mamy kontakt na co dzień, ale również dzikie takie jak ptaki, jeże, wiewiórki, kuny. Do tej grupy dochodzą te wykorzystywane przez człowieka na różne sposoby – hodowane na futra, tresowane dla rozrywki czy testowane w laboratoriach.

Liczą się czyny

Czy działanie na rzecz zwierząt jest możliwe, jeśli nie mamy czasu na aktywizm? Oczywiście. Przekazanie 1% podatku na organizacje zajmujące się poszkodowanymi zwierzętami to nie jedyna forma wsparcia. Wielu z nas bojkotuje produkty powstałe w wyniku wykorzystywania zwierząt i przechodzi na wegetarianizm lub weganizm. Jak widzimy, swój wkład dla ruchu prozwierzęcego i polepszenia warunków zwierząt, możemy osiągnąć niekoniecznie angażując się w działalność którejś z organizacji pozarządowych. Podpisujmy petycje sprzeciwiające się zabijaniu. Udostępniajmy informacje na temat protestów w ich obronie na portalach społecznościowych, a w miarę możliwości również bierzmy w nich udział. Zawsze istnieje też możliwość wsparcia finansowego i darowizn na rzecz schroniska lub prozwierzęcej organizacji. A jeśli nie, to bezpośredniej formy pomocy w postaci zakupu i przekazania karmy, puszek oraz innych produktów żywnościowych, preparatów przeciwpchelnych, smyczy, obroży, kagańców, posłań czy kontenerów do transportu. Lista potrzeb jest zawsze długa.

Wolontariat to też pomoc

Kochasz zwierzęta i dysponujesz wolnym czasem? Możesz zapewnić opiekę i wspomóc ich leczenie w konkretnej placówce. Fundacje, w których interesie leży los porzuconych, cierpiących i skrzywdzonych zwierząt nieustannie poszukują rąk do pracy. Kontrolowanie populacji żyjących w miastach psów i kotów, rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych czy pozyskiwanie opiekunów dla uratowanych zwierząt to nie tylko założenia teoretyczne, ale konkretne i zorientowane na cele działania. Sprawne interwencje, gdy jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda, są uzależnione od tego, czy członkowie lub wolontariusze są w stanie odpowiednio szybko zareagować. Liczy się też codzienna opieka, karmienie i wychodzenie na spacer. Pamiętajmy, że każda pomoc jest cenna i każda może zmienić sytuację zwierząt na lepsze.

Aurelia Suszek
Category Manager w AQUAEL Janusz Jankiewicz Sp. z.o.o. 

INFORMACJE O FIRMIE:

Od przeszło 30 lat AQUAEL produkuje wszystko, co jest potrzebne do założenia i pielęgnacji akwarium słodkowodnego oraz stawu ogrodowego. W ofercie firmy znajduje się również wiele produktów skierowanych do miłośników akwarystyki morskiej i oferta ta jest systematycznie poszerzana.

Produkty AQUAEL są dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym w Polsce. Firma prowadzi bezpośrednią dystrybucję do hurtowni jak również współpracuje ze sklepami na terenie całego kraju. Poza Polską produkty AQUAEL są dostępne w ponad 100 krajach świata na sześciu różnych kontynentach. Produkty marki AQUAEL zdobywają prestiżowe nagrody na całym świecie.

AQUAEL jest właścicielem marek COMFY i PET INN. Są to doskonałej jakości akcesoria dedykowane dla psów i kotów, oraz królików, gryzoni i ptaków.

 

Galeria

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze