Już prawie pół miliona Polaków zmieniło sprzedawcę prądu

Polacy płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd w Europie. Wyższe rachunki za energię elektryczną dostają tylko mieszkańcy Cypru, Niemiec, Słowacji i Węgier[1]. Tymczasem prosta zmiana sprzedawcy może przynieść spore oszczędności – uważa Jakub Jacewicz, Dyrektor Departamentu Rynku Energii i Gazu Multimedia Polska. W Norwegii co roku decyduje się na nią prawie 2/3 właścicieli mieszkań i domów.

Od 2007 roku polskie prawo energetyczne pozwala na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej i zawarcie umowy z dostawcą z dowolnie wybranego miejsca Polski. Wg danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z każdym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na takie działanie.

W 2011 r. zarejestrowano w Polsce 14,3 tys. zmian sprzedawcy, w kolejnych zaś latach ich liczba zwiększyła się do 135,6 tys. w grudniu 2013, do 287,7 tys. w grudniu 2014 oraz do 391,3 tys. w grudniu 2015. Łącznie od lipca 2007 do marca 2016 sprzedawcę zmieniło 410,7 tys. Polaków[2].

Zmiana sprzedawcy prądu się opłaca

Jakub Jacewicz, Multimedia Polska – Rachunek za prąd to jedna z największych pozycji w domowym budżecie. Dlatego warto poważnie przeanalizować swoje wydatki i rozważyć zmianę. KIienci, którzy zdecydują się na zmianę sprzedawcy prądu i wybiorą Multimedia mogą zaoszczędzić do 240 zł (w przypadku mieszkania)[3] i do 350 zł (w przypadku domu)[4].

Zmiana sprzedawcy prądu jest bezpieczna

Pierwszy krok to wybór najlepszej oferty. Najważniejsze, by decyzję podjąć świadomie i dokładnie przeanalizować dostępne opcje – można w tym celu skorzystać z porównywarki cen przygotowanej na przykład przez URE (dostępnej na www.ure.gov.pl). Warto sprawdzić czy nowy sprzedawca posiada Certyfikat Sprzedawcy Energii przyznawany przez Towarzystwo Obrotu Energią, który dodatkowo potwierdza jego rzetelność. 

Gdy już wybierzemy najlepszą ofertę, zweryfikujmy tożsamość pracownika, który kontaktuje się z nami w imieniu sprzedawcy – należy poprosić go o identyfikator oraz pełnomocnictwo do zawierania umów. W Multimedia Polska tożsamość każdego z przedstawicieli można również zweryfikować dzwoniąc pod numer infolinii i podając jego nazwisko.

W następnym kroku warto skupić się na samej umowie – lepiej nie podpisywać takiej, której zapisy budzą wątpliwości lub są niezrozumiałe. Sprawdźmy w szczególności czy ceny są stałe przez cały okres jej trwania, czy w widocznym miejscu są czytelne dane firmy – sprzedawcy energii, jakie są opcje płatności, jaki jest okres trwania umowy i warunki jej wypowiedzenia oraz czy jest przedłużana automatycznie. Jeśli nie ma tego w umowie, można dopytać sprzedawcę o wysokość opłat stałych (opłaty abonamentowej czy handlowej) oraz dodatkowe opłaty i inne płatne usługi, które mogą wpłynąć na wysokość comiesięcznego rachunku za prąd.

Po podpisaniu umowy upewnijmy się, że przedstawiciel handlowy zostawił kopię zawartej umowy, regulaminu i cennika – tak, by można było do nich w każdej chwili zajrzeć. Warto pamiętać również o tym, że w przypadku umowy zawartej poza siedzibą sprzedawcy (np. w domu) przysługuje nam prawo do rezygnacji bez ponoszenia konsekwencji i jakichkolwiek kosztów w ciągu 14 dni.

Zazwyczaj podpisanie umowy oznacza koniec formalności. Sprzedawca realizuje dalsze kroki za klienta. Co ważne, proces zmiany sprzedawcy następuje automatycznie – bez zmiany instalacji, licznika czy przerw w dostawie.

Na koniec pozostaje tylko czekać na jedną, niższą fakturę za prąd – zarówno za dystrybucję, jak i faktyczne zużycie. ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 


[1] Dane Eurostat

[3] Klienci z grupy taryfowej G11, zużywający rocznie 2 MWh i otrzymujący rozliczenie za energię elektryczną raz na 12 miesięcy.

[4] Klienci należący do grupy taryfowej G11, zużywający rocznie 4 MWh energii elektrycznej i otrzymujący rozliczenie za energię elektryczną raz na 12 miesięcy.

Galeria

Śmigłowiec LPR lądował na Ogrodach
Po godzinie 12 doszło do niecodziennej akcji ratowników. W pobliżu torów kolejowych biegnących przy osiedlu Ogrody wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna musiała...
Jak najłatwiej umówić się do wydziału komunikacji?
Trwająca epidemia wpływa również na funkcjonowanie urzędów. Jednym z miejsc, które musi każdego dnia obsługiwać mieszkańców jest wydział komunikacji w starostwie powiatowym. To tu...
Głaz pamięci w Gościnie
– Mieliśmy sygnały od mieszkańców, którzy są innego niż katolickiego wyznania, że chcieliby mieć takie miejsce, w którym mogliby zapalić znicz – mówi Marian Sieradzki, burmistrz...

Komentarze